Diagnostyka

Przed rozpoczęciem leczenia stomatologicznego niezwykle ważne jest przeprowadzenie profesjonalnej i szczegółowej diagnostyki, która pomoże w odpowiednim wyborze metod leczenia.

Podczas pierwszego etapu sprawne oko stomatologa ocenia zmiany próchnicowe, ich stadium oraz położenie powierzchniowe. Niezwykle trudno rozpoznać zmiany próchnicowe w ich początkowym stadium oraz te, które umiejscowione są na powierzchniach stycznych zębów i w głębokich bruzdach zębów tylnych. Najczęściej diagnozuje się próchnicę już w stadium rozwiniętym i nieodwracalnym, przez co konieczne jest wdrożenie leczenia zachowawczego.

Warto podkreślić, że lekarz stomatolog podczas oceniania stanu jamy ustnej nie tylko rozpoznaje ogniska próchnicowe. Zwraca również uwagę na stan błony śluzowej jamy ustnej, dziąseł i przyzębia, szuka niepokojących zmian, które mogą być ogniskiem nowotworowym. Dodatkowo sprawdza stan węzłów chłonnych, gdyż często toczące się stany zapalne zębów objawiają się zmianami w ich anatomii.

Drugi etap diagnozowania wszelkich niepokojących zmian w jamie ustnej to badanie radiologiczne. Stosuje się je w celu zobrazowania pojedynczego zęba, kości twarzoczaszki, tkanek kostnych szczęki i żuchwy.

Dentysta może zlecić je w rozmaitych celach. Najważniejszym z nich jest diagnostyka, czyli ustalenie powodu problemu, z którym zgłasza się do lekarza pacjent. Może to być np. ból zęba lub przebarwienia korony.

Dzięki diagnostyce obrazowej można także szczegółowo przeanalizować układ zębów, zmiany patologiczne (torbiele, ziarniniaki, nowotwory), jak również wykryć próchnicę na powierzchniach stycznych zębów. Równie często RTG zębów wykonuje się w celach kontrolnych – ma wówczas ocenić skuteczność wprowadzonego leczenia lub przeprowadzonego zabiegu, a także pomóc lekarzowi zdecydować o kolejnych etapach terapii. Zdjęcie rentgenowskie zębów jest również wskazane przed planowanym leczeniem protetycznym, a także w trakcie niektórych zabiegów, takich jak leczenie kanałowe czy usuwanie zęba.

TOMOGRAFIA KOMPUTEROWA 3D
Tomografia Komputerowa –  jest badaniem wykorzystującym promieniowanie RTG do obrazowania tkanek ludzkiego organizmu w trzech płaszczyznach z rekonstrukcją trójwymiarową 3D.

 
RADIOWIZJOGRAFIA (RVG)
Radiowizjografia to zdjęcia rentgenowskie zapisywane w postaci cyfrowej. Zdjęcia wykonywane są w gabinecie stomatologicznym i pozwalają na szybką i dokładną ocenę uzębienia.
 
PANTOMOGRAFIA
Zdjęcie panoramiczne zębów jest zdjęciem przeglądowym. Uwidacznia struktury kostne, zębowe a także niektóre tkanki miękkie w obrębie twarzoczaszki.
 
KAMERA WEWNĄTRZUSTNA
Wykorzystanie kamery wewnątrz ustnej w gabinecie stomatologicznym ma wiele zalet. Po pierwsze, kamera daje możliwość oceny stanu zębów i dziąseł pacjenta z o wiele większą precyzją niż przy wykorzystaniu standardowego lusterka stomatologicznego.
 
CEFALOMETRIA
RTG cefalometryczne to szczególny rodzaj diagnostyki obrazowej, często wykorzystywany w stomatologii, a dokładniej w ortodoncji. Jest to jedno z podstawowych badań, które pozwala odpowiednio przygotować plan leczenia ortodontycznego
 
PULPOENDOMETR
Pulpoendometr to stomatologiczne urządzenie diagnostyczne stosowane jako narzędzie do pomocy w określaniu żywotności miazgi poprzez pobudzanie jej słabym prądem elektrycznym.
 
ENDOMETR
Endometr to urządzenie elektroniczne działające na zasadzie pomiaru różnicy oporów prądu o różnej częstotliwości pomiędzy kanałem korzeniowym a kością, w której znajduje się ząb, co umożliwia precyzyjne zbadanie długości korzenia zęba.
 
VITA EASYSHADE
Vita Easyshade jest urządzeniem, dzięki któremu zarówno lekarz stomatolog, jak i technik dentystyczny mogą perfekcyjnie określić kolor zębów własnych pacjenta.
 
ŁUK TWARZOWY
Przed rozpoczęciem kompleksowego leczenia, w szczególności leczenia protetycznego ważnym elementem jest odpowiednie planowanie oparte na badaniach pomocniczych w oparciu o zdjęcia fotograficzne, zdjęcia radiologiczne, modele gipsowe i rejestrację zwarcia.

 

Sprawdź inne usługi:

Neurologopedia

Przywrócenia prawidłowej motoryki i pozycji spoczynkowych warg, języka, żuchwy.

Stomatologia zachowawcza

Usuwanie zmienionych chorobowo tkanek.

Laseroterapia

Precyzyjne zabiegi chirurgiczne

Endodoncja

Leczenie chorób miazgi zęba i tkanek okołowierzchołkowych

Potrzebujesz pomocy ?