Sedacja wziewna

Gaz rozweselający to popularna nazwa mieszaniny dwóch gazów: tlenu i podtlenku azotu. Zabieg podawania gazu nazywany jest sedacją i ma na celu zniesienie niepokoju, strachu oraz uspokojenie pacjenta. Sedację wziewną można stosować od momentu, kiedy pacjent będzie współpracował ze stomatologiem tzn. pozwoli sobie założyć maseczkę i będzie wdychał podawaną mieszaninę przez nos.

KIEDY STOSUJEMY?

Konieczność zastosowania łatwej i bezpiecznej formy uspokojenia pacjentów nie radzących sobie ze stresem w gabinecie stomatologicznym wzbudza duże zainteresowanie sedacją wziewną zarówno wśród lekarzy dentystów jak i samych pacjentów. Sedacja wziewna jest całkowicie bezpieczna, podaje się ja już pacjentom powyżej 3 roku życia. Stosujemy ten zabieg również u młodzieży i dorosłych. I chociaż jest seria przeciwwskazań, jak przy każdym znieczuleniu, to nie stwarzają one zagrożenia dla życia pacjenta.

Za pomocą sedacji wziewnej uzyskuje się ograniczenie świadomości pacjenta.  Staje się on spokojny i zobojętniały na otoczenie, jednak świadomy i wykonuje polecenia lekarza.

Gaz ma niewielkie działanie znieczulające, lecz do większości zabiegów wskazane jest podanie środków znieczulających miejscowo.

Nie na każdego pacjenta gaz działa tak samo. Trzeba pamiętać, że dzieci po wcześniejszym leczeniu „na siłę”, z silnym lękiem przed stomatologiem, mogą się trudniej sedować lub nawet nie ulegać sedacji. W takich sytuacjach dalsze leczenie może odbywać się jedynie w znieczuleniu ogólnym.

Leczenie w podtlenku azotu przynosi najlepsze efekty, kiedy stosowany jest on od pierwszej wizyty, dzieci nie są zrażone poprzednimi niemiłymi doświadczeniami. Bardzo często u dzieci po podaniu gazu dochodzi do marzeń sennych. Dzieci śnią o locie balonem, samolotem, fruwaniu nad łąką, zabawie z wróżkami. Czasem nie pamiętają, co się działo w gabinecie, a wizytę kojarzą z miłą zabawą.

Przed zabiegiem nie powinno się jeść minimum 2 godziny.

Przeciwwskazaniami do zabiegu są:

  • przeziębienie
  • przerost migdałków podniebiennych
  • choroby płuc
  • choroba alkoholowa
  • narkomania
  • choroby psychiczne
  • stwardnienie rozsiane
  • pierwszy trymestr ciąży

Jest to zabieg bezpieczny, gaz ulega szybkiej eliminacji przez płuca, po około pół godz. całkowicie jest usunięty z organizmu. Można po tym czasie prowadzić samochód.

Nie wszystkie dzieci potrzebuję zastosowania sedacji. Jednak aby zachęcić, przekonać, że leczenie nie jest straszne, jest to technika rekomendowana. Z czasem, stopniowo odstępuje się od stosowania gazu, stosując go tylko na określoną część zabiegu (np. na czas podawania znieczulenia). Dzieci, które oswoiły się z leczeniem, nabrały zaufania do lekarza, lub po prostu dorosły,  już nie potrzebują podawania podtlenku.

Podanie sedacji wziewnej (gazu rozweselającego) u stomatologa pozwala pacjentowi odprężyć się, uniknąć stresu i strachu przed zabiegiem, zmniejszyć ból, a nawet odciąć się od rzeczywistości.

Sprawdź inne usługi:

Endodoncja

Leczenie chorób miazgi zęba i tkanek okołowierzchołkowych

Medycyna estetyczna

Zabiegi upiększające

Stomatologia dziecięca

Leczenie mleczaków.

Ortodoncja Ortotropia

Korygowaniem nieprawidłowego ustawienia zębów i szczęk

Potrzebujesz pomocy ?