Endodoncja – ADent Anna Kossakowska

Endodoncja

Endodoncja

Endodoncja, czyli leczenie kanałowe. Polega na rozpoznawaniu oraz leczeniu chorób miazgi zęba i tkanek okołowierzchołkowych. Leczenie endodontyczne zalecane jest przy głębokich ubytkach próchnicowych, martwicy miazgi, po urazach zębów, w wyniku których doszło do złamania lub zwichnięcia zęba, oraz ze wskazań protetycznych – przed wykonaniem odbudowy protetycznej.

Wykorzystanie radiowizjografii cyfrowej(obraz RTG wyświetlany jest bezpośrednio na ekranie komputera) oraz mikroskopu stomatologicznego gwarantuje wysoką precyzję leczenia oraz możliwości dokładnej analizy dzięki czemu jesteśmy w stanie przeprowadzić idealne i skuteczne leczenie kanałowe. Dzięki urządzeniu takiemu jak Endometr wykonujemy właściwy pomiaru długości kanału korzeniowego. Kanały korzeniowe zęba udrożniamy na pełną długość najpierw ręcznie z wykorzystaniem najwyższej klasy pilników endodontycznych. Końcowe opracowanie i poszerzenie kanału uzyskujemy już przy pomocy kilku różnych systemów mikrosilników endodontycznych w zależności od potrzeb pacjenta.

Opracowanie kanałów

Użycie odpowiednich mikrosilników endodontych pozwala na precyzyjne opracowanie kanałów szczególnie wąskich i zakrzywionych. Gwarantuje bowiem to, że kanał zostanie opracowany na pełną długość bez ryzyka pozostawienia fragmentów zainfekowanej tkanki miazgowej, będącej przyczyną dolegliwości bólowych.
Metoda mechanicznego opracowania korzenia pozwala na udrożnienie kanału w bezpieczny sposób. Dzięki możliwości kontroli obrotów i prędkości pracujących narzędzi ryzyko złamania narzędzia w korzeniu zostaje zmniejszone do minimum, co zapewnia większy komfort pracy lekarzowi. Zaletą stosowania maszynowych systemów jest również skrócenie czasu leczenia co przekłada się na zwiększenie komfortu dla pacjenta. W naszym gabinecie używamy różne systemy mikrosilników endodontycznych w zależności od sytuacji klinicznej: VDW Reciproc Gold, TF-Adaptive lub ES-Sendoline.

Płukanie kanałów

Idealnie poszerzony kanał to dopiero połowa sukcesu. Równie ważne jest odpowiednie płukanie przy użyciu odpowiedniego systemu do aktywacji płynów. W naszym gabinecie odpowiada za to specjalistyczny, wysokowydajny endodontyczny unit ultradźwiękowy z bogatym systemem specjalistycznych końcówek VDW UltraPosiadamy również nowoczesne urządzenie do irigacji kanałów: EndoActivator. System oparty jest na zastosowaniu energii fal dźwiękowych. Aktywacja płynu sprzyja głębokiemu oczyszczaniu i dezynfekcji kanałów bocznych, rozgałęzień , sieci kanalików i ich zespoleń.

Wypełnienie kanałów

Na koniec leczenia kanałowego dbamy o szczelne i trójwymiarowe wypełnienie całego systemu korzeniowego łącznie z odgałęzieniami i kanałami bocznymi płynną, gorącą gutaperką przy wykorzystaniu najlepszych w chwili obecnej systemów Kerr Elements Free oraz Endomaster.