Endodoncja

Endodoncja, czyli leczenie kanałowe. Polega na rozpoznawaniu oraz leczeniu chorób miazgi zęba i tkanek okołowierzchołkowych. Leczenie endodontyczne zalecane jest przy głębokich ubytkach próchnicowych, martwicy miazgi, po urazach zębów, w wyniku których doszło do złamania lub zwichnięcia zęba, oraz ze wskazań protetycznych – przed wykonaniem odbudowy protetycznej.

Leczenie kanałowe zęba w naszej klinice wykonywane jest pod mikroskopem co w wielu przypadkach pozwala uniknąć konieczności usunięcia zęba. Endodoncja mikroskopowa uważana jest obecnie za jedną z najbardziej dokładnych metod, jakimi dysponuje stomatologia. Mikroskop, zapewniając nawet 25-krotne powiększenie umożliwia dokładne opracowanie kanałów zębowych. Mikroskopy są multimedializowane poprzez współpracujące z torami wizyjnymi lustrzanki cyfrowe. Podłączony do mikroskopu tor wizyjny oznacza m.in. możliwość przekazywania obrazu z pola zabiegowego w czasie rzeczywistym, np. na monitor LCD zamocowany przy unicie.

Wykorzystanie radiowizjografii cyfrowej(obraz RTG wyświetlany jest bezpośrednio na ekranie komputera) oraz mikroskopu stomatologicznego gwarantuje wysoką precyzję leczenia oraz możliwości dokładnej analizy dzięki czemu jesteśmy w stanie przeprowadzić idealne i skuteczne leczenie kanałowe. Dzięki urządzeniu takiemu jak Endometr wykonujemy właściwy pomiaru długości kanału korzeniowego. Kanały korzeniowe zęba udrożniamy na pełną długość najpierw ręcznie z wykorzystaniem najwyższej klasy pilników endodontycznych. Końcowe opracowanie i poszerzenie kanału uzyskujemy już przy pomocy kilku różnych systemów mikrosilników endodontycznych w zależności od potrzeb pacjenta.

Opracowanie kanałów

Użycie odpowiednich mikrosilników endodontych pozwala na precyzyjne opracowanie kanałów szczególnie wąskich i zakrzywionych. Gwarantuje bowiem to, że kanał zostanie opracowany na pełną długość bez ryzyka pozostawienia fragmentów zainfekowanej tkanki miazgowej, będącej przyczyną dolegliwości bólowych.
Metoda mechanicznego opracowania korzenia pozwala na udrożnienie kanału w bezpieczny sposób. Dzięki możliwości kontroli obrotów i prędkości pracujących narzędzi ryzyko złamania narzędzia w korzeniu zostaje zmniejszone do minimum, co zapewnia większy komfort pracy lekarzowi. Zaletą stosowania maszynowych systemów jest również skrócenie czasu leczenia co przekłada się na zwiększenie komfortu dla pacjenta. W naszym gabinecie używamy różne systemy mikrosilników endodontycznych w zależności od sytuacji klinicznej: VDW Reciproc Gold, TF-Adaptive lub ES-Sendoline.

Płukanie kanałów

Idealnie poszerzony kanał to dopiero połowa sukcesu. Równie ważne jest odpowiednie płukanie przy użyciu odpowiedniego systemu do aktywacji płynów. W naszym gabinecie odpowiada za to specjalistyczny, wysokowydajny endodontyczny unit ultradźwiękowy z bogatym systemem specjalistycznych końcówek VDW Ultra.  Posiadamy również nowoczesne urządzenie do irigacji kanałów: EndoActivator. System oparty jest na zastosowaniu energii fal dźwiękowych. Aktywacja płynu sprzyja głębokiemu oczyszczaniu i dezynfekcji kanałów bocznych, rozgałęzień , sieci kanalików i ich zespoleń.

Wypełnienie kanałów

Na koniec leczenia kanałowego dbamy o szczelne i trójwymiarowe wypełnienie całego systemu korzeniowego łącznie z odgałęzieniami i kanałami bocznymi płynną, gorącą gutaperką przy wykorzystaniu najlepszych w chwili obecnej systemów Kerr Elements Free oraz Endomaster.

Sprawdź inne usługi:

ICON

Leczenie zębów bez borowania

Ortodoncja Ortotropia

Korygowaniem nieprawidłowego ustawienia zębów i szczęk

Profilaktyka stomatologiczna

Zdrowie to okresowe wizyty.

Stomatologia zachowawcza

Usuwanie zmienionych chorobowo tkanek.

Potrzebujesz pomocy ?