Ortodoncja
Aparat stały
samoligaturujący

Każdemu zależy na tym, aby mieć piękne, proste i zdrowe zęby. Niestety nie wszyscy mogą się nimi cieszyć – krzywe zęby to problem nie tylko dzieci i nastolatków, ale również osób dorosłych. Na szczęście w dzisiejszych czasach można je łatwo wyprostować, zakładając aparat ortodontyczny. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest aparat samoligaturujący, który w przeciwieństwie do tradycyjnego aparatu ortodontycznego nie powoduje bólu podczas przesuwania się łuku aparatu w zamkach. W przypadku klasycznych aparatów ból ten wynika z silnego tarcia.
✔ Aparat stały samoligaturujący nie ma gumek – metalowe łuki mocowane są przy pomocy specjalnych klapek, które ułatwiają utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej i są bardziej komfortowe.
✔ Aparat samoligaturujący skraca czas leczenia ortodontycznego i zmniejsza liczbę wizyt kontrolnych. Osoby, które zdecydowały się na założenie tego rodzaju aparatu, mogą odbywać wizyty u ortodonty nawet co 2 miesiące, natomiast w przypadku aparatów ligaturowych wizyty muszą odbywać się co miesiąc.
✔ Zakładając aparat samoligaturujący można uniknąć konieczności usuwania nadliczbowych zębów. Mowa tutaj nie tylko o tak zwanych zębach mądrości, czyli ósemkach, które często przed leczeniem ortodontycznym muszą zostać usunięte, ale również o innych, których obecność w szczęce uniemożliwia osiągnięcie pożądanych efektów leczenia. Warto mieć na uwadze, że czasami usunięcie nadliczbowych zębów będzie konieczne, i to bez względu na to, jaki aparat ortodontyczny wybierzemy. Niemniej jednak należy mieć świadomość, że aparaty samoligaturujące czasami pozwalają oszczędzić niektóre zęby.
Komu poleca się aparaty samoligaturujące❓
Na założenie aparatu samoligaturującego mogą się zdecydować osoby w każdym wieku – zarówno najmłodsi, jak i dorośli. Ważne jednak jest, że ten typ aparatu przeznaczony jest dla tych, którzy mają już zęby stałe. Jest to najlepszy wybór, jeśli zależy ci na estetyce lub pracujesz w zawodzie, który uniemożliwia ci noszenie mocno widocznego aparatu. Zdecydowanie stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnego aparatu.
Leczenie ortodontyczne dzieci
W Centrum Stomatologii Adent leczenie małych pacjentów jak tak samo ważne jak dorosłych, dlatego oprócz aparatów stałych samoligaturujących oferujemy możliwość leczenia aparatami ruchomymi i stałymi dostosowanymi do wieku oraz wady zgryzu.
Aparaty ruchome nie pozwalają na precyzyjne ustawienie poszczególnych zębów, ponieważ nie są do tego typu zadań konstrukcyjnie przygotowane. Do tych celów zostały stworzone aparaty stałe. Pozwalają jednak skorygować nadmierne wychylenie lub cofnięcie zębów, wyeliminować szkodliwe nawyki , przywrócić prawidłowe funkcje i wykorzystać potencjał wzrostowy pacjenta do korekty nieprawidłowości. Skuteczność podjętego leczenia uzależniona jest od regularnego noszenia, przestrzegania zaleceń i współpracy pacjenta.
Na pierwszą wizytę do ortodonty warto udać się z dzieckiem w wieku od 5 lat. Nie należy czekać do momentu, aż pojawią się wszystkie zęby stałe. Najpóźniej, dziecko powinno odwiedzić ortodontę w wieku 7 lat.
Prawidłowa opieka nad zębami mlecznymi ma wpływ na zdrowie zgryzu w dorosłym życiu dziecka. Skonsultuj się z ortodontą, jeśli u Twojego dziecka występują następujące objawy:
- asymetria rysów twarzy
- nieprawidłowe ustawienie zębów (stłoczone lub zbyt szeroko rozstawione)
- wady wymowy
- oddychanie przez usta lub stale otwarte usta
- nadmiernie wysunięta lub cofnięta broda
- dysfunkcje języka
- szkodliwe nawyki (ssanie palca, ogryzanie paznokci, zgrzytanie zębami)
- przedwczesna utrata zębów mlecznych
Rodzaje aparatów w wieku rozwojowym:
Aparat Marco Rosa
Aparat do szybkiego poszerzania podniebienia stosowany u pacjentów od 5. do 10. roku życia. Aparat stały Marco Rosa jest przeznaczony do leczenia dzieci z uzębieniem mlecznym, szczególnie w przypadkach zwężenia szczęki i zgryzu krzyżowego. Aparat mocowany jest na pierścieniach przyklejonych do mlecznych zębów trzonowych, metalowych zaczepach na kłach oraz przeciętej płycie akrylowej, połączonej śrubą. Nie trzeba czekać na stałe szóstki.
Opiekun regularnie rozkręca śrubę, co powoduje stopniowe rozszerzanie aparatu i poszerzanie szczęki, prowadząc do korekcji wady zgryzu.

Płytka Schwarza
Ruchomy aparat ortodontyczny który stosuje się w leczeniu wad zgryzu u dzieci z uzębieniem mieszanym. Optymalny okres na rozpoczęcie terapii tym aparatem przypada na wiek 4-12 lat. W tym czasie dziecko jest jeszcze przed okresem dojrzewania, a jego kości żuchwy i szczęki są na tyle plastyczne, że umożliwiają skuteczną korekcję wad zgryzu.
Terapia z użyciem płytki Schwarza może trwać od roku do kilku lat. Czas ten w dużej mierze zależy od regularności noszenia aparatu. Aby osiągnąć zadowalające efekty, dziecko powinno nosić aparat przez około 16 godzin dziennie – zazwyczaj przez całą noc i dodatkowo kilka godzin w ciągu dnia podczas wykonywania statycznych czynności, takich jak odrabianie lekcji czy oglądanie telewizji.

Maska twarzowa
Głównym zastosowaniem maski twarzowej jest wysuwanie oraz przemieszczanie szczęki. Na konstrukcję maski twarzowej składają się dwie izolacje – podpórka brodowa i czołowa. Obie te części łączy się pionowym drutem, przebiegającym wzdłuż osi twarzy. Wyciągi na masce korygują wady szczęki, z odpowiednią siłą powodując jej przemieszczenie. Maska twarzowa pozwala odbudować bazę kostną w przedniej części szczęki. Co więcej maska ma zapewniać rotacje i pozwalać szczęce na rozwijanie się w odpowiednim kierunku. Leczenie ortodontyczne uwzględnia również korektę rysów twarzy pacjentów, a założenie jej trwa mniej niż minutę. Można to zrobić bezproblemowo samodzielnie w domu.
Maska twarzowa przeznaczona jest dla pacjentów z niedostatecznym wzrostem szczęki. Ten rodzaj wady nazywa się również przodozgryzem. Maski ortodontyczne stosowane są głównie w wieku siedmiu, dziewięciu lat, kiedy kości jeszcze rosną. W tym wieku skorygowanie cofnięcia szczęki w stosunku do całej twarzy jest najbardziej efektywne. Rozpoczęcie leczenia w okresie dziecięcym pozwala uniknąć zabiegu operacyjnego na szczęce.

Ortotropia
Ortotropia to kierowanie wzrostem twarzy. Leczenie ortotropiczne skierowane jest do dzieci w wieku od 3 do 9 lat, które mają nieprawidłowy wzrost twarzy. Skąd masz wiedzieć, czy Twoje dziecko potrzebuje leczenia ortotropicznego?
Jeśli ma:
- wadę zgryzu,
- stłoczone zęby,
- krzywe zęby,
- długą twarz,
- wklęsły profil,
- przewlekle otwarte usta,
- nawracające zapalenie ucha i górnych dróg oddechowych.
Umów się na wizytę konsultacyjną do Naszej Kliniki do dr Aleksandry Kopackiej.

Na czym polega ortotropia❓
Jest to współpraca lekarza, dziecka i rodziców. Konieczne jest noszenie aparatów zdejmowanych przez całą dobę, tak jak by były aparatami stałymi; zdejmuje się je tylko do mycia.
Leczenie dzieli się na 3 etapy:
- WSTĘPNE Trwa około 6 miesięcy do 1 roku.
- TRENINGOWE Trwa około 2 lat.
- RETENCYJNE Trwa do czasu zakończenia wzrostu.
Terapię aparatami uzupełniają ćwiczenia prawidłowej postawy jamy ustnej i prawidłowego połykania.
Leczenie ortotropiczne jest trudne, wymaga wsparcia rodziców, niekiedy całej rodziny. Efekty są jednak wspaniałe. Uzyskuje się piękną twarz, szeroki, piękny uśmiech, szerokie drogi oddechowe, lepszą odporność, mniejszą ilość przeziębień i zapaleń ucha, lepsze skupienie i efekty w nauce i sportach, mniejsze ryzyko wystąpienia problemów ze strony stawów skroniowo- żuchwowych.
Ortotropia to nie ortodoncja. Ortodoncja skupia się tylko na uszeregowaniu zębów i dopasowaniu do siebie zębów górnych i dolnych. Ortotropia oferuje osiągnięcie prawidłowego wzrostu, czego konsekwencją są nie tylko proste zęby, ale również zdrowie, piękno i lepsza praca całego organizmu.