Zęby mleczne ze względu na swoją budowę – słabszą mineralizację i kształt sprzyjający retencji płytki bakteryjnej, są znacznie bardziej narażone na próchnicę niż zęby stałe. Dodatkowo dieta bogata w cukry i nieprawidłowa higiena potęgują częstość występowania próchnicy u dzieci.Okazuje się, że ponad 49% 6 letnich i aż 80% 12 letnich dzieci w Polsce dotkniętych jest próchnicą! Problem próchnicy u dzieci często jest bagatelizowany- zakłada się, że skoro zęby mleczne i tak wypadną to nie warto ich leczyć.
Takie myślenie jest zupełnie błędne.
Próchnica to źródło bakterii, które non stop mnożą się w jamie ustnej dziecka. Zęby dotknięte zaawansowana próchnicą mogą stać się bardzo bolesne lub zostać wcześniej utracone. W rezultacie w puste miejsce przesuną się zęby sąsiednie i nie będzie zachowana właściwa ilość miejsca dla mających się pojawić zębów stałych. Skutkiem tego jest występowanie wad zgryzu, często wymagających leczenia operacyjnego.
Może być kilka przyczyn uczucia zaciśniętych zębów. Często są to pacjenci z nadmiernym napięciem mięśniowym, tzw. „zaciskacze”. Kolejnymi przyczynami może być również stres, a także zgrzytanie nocne, czyli bruksizm. Ważną rzeczą jest aby na wizycie zróżnicować dolegliwości i dobrać odpowiedni algorytm leczenia.
Inną nazwą wypełnienia światłoutwardzalnego jest wypełnienie kompozytowe. Takie wypełnienie jest bardzo estetyczne, nie różni się swoją barwą od koloru wypełnianego zęba. Należy pamiętać, że nie każdy z nas ma taki sam kolor zębów, często różnią się one odcieniem. W naszej Klinice dbamy o to, aby odpowiednio dobierać kolor wypełnienia do zęba, dlatego dysponujemy pełną gamą kolorów wypełnień producentów najwyższej klasy. Dodatkowo dopasowujemy typ wypełnienia do zęba i pełnionych przez niego funkcji – w odcinku przednim pracujemy materiałami wysoce estetycznymi natomiast w odcinkach bocznych bardzo wytrzymałymi kompozytami stworzonymi specjalnie do odbudowy zębów przedtrzonowych i trzonowych.
Podczas pracy materiałem kompozytowym lekarz dentysta używa specjalnej lampy polimeryzacyjnej, która sprawia, że materiał staje się bardzo twardy w kilkanaście sekund. Dzięki temu pacjenci nie muszą wstrzymywać się ze spożywaniem posiłków po wizycie w gabinecie stomatologicznym.
Scaling to metoda ultradźwiękowego usuwania płytki nazębnej i powstającego na niej kamienia. Ułatwia zachowanie zdrowego przyzębia.
Kamień powoduje drażnienie i zapalenia dziąseł, skutkiem tego może być utrata kości wyrostków zębodołowych a nawet zębów.
Piaskowanie to zabieg polegający na usunięciu specjalnym proszkiem pod ciśnieniem z dodatkiem wody płytki nazębnej (bakteryjnej) na bazie której powstaje kamień nazębny. Usuwane są także liczne osady i przebarwienia.
Każdy pacjent powinien mieć wykonane piaskowanie zębów co około 6 miesięcy.
Piaskowanie ma szczególnie ważne znaczenie u palaczy tytoniu, osób często spożywających kawę i herbatę, mających stłoczenia zębów, użytkujących stałe aparaty ortodontyczne oraz przed wybielaniem.
Piaskowanie zapobiega chorobom zębów i dziąseł oraz pozawala zachować estetyczny wygląd.
Poprzez ten termin rozumiemy usunięcie zęba. Najczęściej zęby usuwa się odpowiednio dobranymi kleszczami. Zabieg wykonujemy zawsze w znieczuleniu miejscowym, co powoduje, że jest on całkowicie bezbolesny.
Zdrowe, prawidłowo wyrżnięte „zęby mądrości”- ósemki są tak samo ważne i potrzebne jak inne zęby- ułatwiają proces rozdrabniania pokarmów i umożliwiają lepszy rozkład sił żucia. Jednak bardzo często zdarza się, że ósemki rosną w nieprawidłowy sposób:
– nie wyrastają powyżej dziąsła lub kości- są to tak zwane ósemki zatrzymane,
– rosną pod nieprawidłowym kątem względem innych zębów, powodując powstawanie kieszonek patologicznych, które mogą być przyczyną stanów zapalnych lub przesuwają inne zęby w nieprawidłowe pozycje co zaburza estetykę zgryzu i funkcje zębów,
– mogą im towarzyszyć torbiele, do usunięcia, których często niezbędna jest ekstrakcja zęba.
Wskazaniem do usunięcia „zęba mądrości” są:
– brak możliwości całkowitego wyrżnięcia zęba, co jest przyczyną stanów zapalnych, rozwoju torbieli korzeniowych lub bólów neuralgicznych,
– choroby miazgi, gdyż prawidłowe leczenie kanałowe tych zębów jest często niemożliwe,
– ustawienie ósemki poza łukiem zębowym,
– wskazania ortodontyczne.
Nie. Przed sedacją należy powstrzymać się z jedzeniem i piciem na 3 godzin przed zabiegiem.
Najczęstszą przyczyną jest nieleczona próchnica zębów, nieprawidłowo założone wypełnienia i prace protetyczne, których nawisy gromadzą gnijące resztki pokarmowe, złogi kamienia nad- i poddziąsłowego z aktywną florą bakteryjną i towarzyszącym stanem zapalnym.
Czynniki te zaburzają mikroflorę jamy ustnej prowadząc do przewagi flory patologicznej. Pojawia się często nadkażenie grzybicze, manifestujące się przewlekle obłożonym językiem, zapaleniem kątów ust (zajady). Wyleczenie zębów, profesjonalne czyszczenie z piaskowaniem, polerowanie powierzchni stycznych zębów, często antybiotyk, płukanie przeciwzapalne i leczenie przeciwgrzybicze zwykle likwidują problem. Inną przyczyną może być patologia migdałków lub przewodu pokarmowego (refluks, zarzucanie żółci)lub niewyrównana cukrzyca.
Oczywiście. Oferuje możliwość wykonania punktowego zdjęcia RTG oraz zdjęcia pantomograficznego i tomografię 3D.
Przed rozpoczęciem leczenia kanałowego musimy wykonać zdjęcie rentgenowskie w celu oceny korzenia: jego długości oraz ilości kanałów.
Na przykład pierwszy ząb przedtrzonowy górny (czwórka) ma średnią długość 21,5mm, ale może się wahać od 17,0-26,0mm. Ten sam ząb w 50,1% posiada jeden kanał, 41,7% dwa a 0,5% trzy kanały.
Musimy ocenić również stan tkanek okołowierzchołkowych (możliwość wystąpienia zmian np. ziarniniaków, torbieli itp.). Po zakończeniu leczenia kanałowego należy ponownie wykonać zdjęcie rtg, aby przekonać się, czy kanał wypełniony został prawidłowo.
W niektórych przypadkach zdarza się, że część koronowa zęba jest tak zniszczona, że nie może być filarem korony. W takiej sytuacji, gdy kanały są prawidłowo przeleczone stosuje się wkład koronowo- korzeniowy. Jest to sztyft wykonany ze stopów metali, złota lub włókien szklanych, który ma dwie części: korzeniową – zacementowaną w kanale/kanałach zęba oraz koronową, która przypomina ząb po oszlifowaniu. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla zębów o bardzo zniszczonej koronie, ale o zdrowych korzeniach, prawidłowo przeleczonych kanałowo. Dzięki wkładom koronowo-korzeniowym możliwa jest odbudowa protetyczna danego zęba bez konieczności stosowania mostów czy implantów.
Tego typu objawy świadczą o procesie zapalnym miazgi zęba, czyli tkanki wypełniającej komorę i kanał (lub kanały) zęba.
Ból nocny powstaje albo nasila się przy poziomym ułożeniu ciała. Spowodowany jest zwiększonym dopływem krwi do głowy. W tym wypadku prawdopodobnie doszło do początkowego zapalenia miazgi charakteryzującego się dużym przekrwieniem.
Konieczna jest szybka wizyta w gabinecie stomatologicznym.
Udowodniono, że stan zdrowia jamy ustnej kobiety ma istotny wpływ na przebieg i czas trwania ciąży. Badania wykazują, że aż około 18% przedwczesnych porodów i urodzeń dzieci o niskiej masie urodzeniowej spowodowane było schorzeniami jamy ustnej.
Dlatego tak ważna jest aby przed zajściem w ciąże wykonać zabiegi higienizacyjne: scaling i piaskowanie, uzupełnić wszystkie ubytki próchnicowe i wymienić nieszczelne wypełnienia. Usuwamy w ten sposób siedliska bakterii i unikamy konieczności leczenia pacjentek ciężarnych.
Najczęstszą przyczyną krwawienia z dziąseł jest zapalenie dziąseł i przyzębia spowodowane w 90% złogami kamienia nad i poddziąsłowego. Konieczne jest wtedy wykonanie zabiegu profesjonalnego czyszczenia planowo raz do roku.
Leczenie każdego pacjenta odbywa się za pomocą osobno przygotowanych i zapakietowanych dla niego narzędzi. Po każdej wizycie narzędzia są najpierw moczone w płynie sterylizującym, następnie myte, suszone i pakietowane, po czym pakiety są ponownie sterylizowane w wysokiej temperaturze i pod ciśnieniem w autoklawie. Prawidłowe warunki sterylizacji kontrolują testery.
Do dentysty powinno się pójść, gdy dziecko skończy pół roku (wtedy pojawiają się pierwsze siekacze). Lekarz sprawdzi, czy proces ząbkowania się rozpoczął i czy przebiega prawidłowo oraz czy dziecku nie zagraża próchnica. Poinformuje, jak czyścić dziąsła i zęby, na co zwracać uwagę, żeby zapobiec próchnicy i by zęby wyrosły mocne i zdrowe. Na kontrolę warto chodzić co 3 miesiące, aby upewnić się, że w buzi dziecka nie dzieje się nic złego.
Próchnica to jest choroba twardych tkanek zęba. Charakterystyczny proces dla próchnicy to demineralizacja szkliwa, zębiny, cementu korzeniowego. Nieleczony proces demineralizacji prowadzi do stanów zapalnych miazgi i tkanek okołowierzchołkowych. Czynnikami wywołującymi próchnicę są: bakterie płytki nazębnej, czas, spożywane węglowodany, podatność zęba.
Próchnicy można zapobiegać poprzez:
– Utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej
– Spożywanie odpowiednio zbilansowanej diety
– Przestrzeganie wizyt kontrolnych u stomatologa
– Stosowanie profesjonalnej fluoryzacji w gabinecie